Odstránenie vrások botuloxínom

Odstránenie vrások

V estetickej medicíne sa botulotoxín používa na odstránenie tzv. dynamických vrások, t. j. vrások, ktoré vznikajú pri pohybe svalov (smiech, mračenie). Botulotoxín nie je jed, patrí medzi registrované lieky s vynikajúcim bezpečnostným profilom a pri správnej indikácii a aplikácii pomáha uvoľniť svaly, ktoré spôsobujú vrásky. V neurológii má už dlho vynikajúce výsledky pri liečbe svalových kŕčov.

Ako botulotoxín účinkuje?

Botulotoxín, známy aj ako botox, dočasne blokuje nervové signály, ktoré riadia svalové kontrakcie. Táto látka pôsobí na nervové zakončenia, kde zabraňuje uvoľňovaniu neurotransmitera nazývaného acetylcholín, ktorý je zodpovedný za prenos signálov medzi nervami a svalmi. Bez prítomnosti acetylcholínu sa svaly nedokážu úplne stiahnuť, čo vedie k ich uvoľneniu a následnému vyhladeniu vrások.

Aplikácia botulotoxínu

Botulotoxín pôsobí na tzv. dynamické vrásky, ktoré sú spôsobené pohybom svalov. Aplikuje sa do oblastí, kde sú tieto vrásky najviac viditeľné a narúšajú estetický vzhľad. Oblasti vzniku vrások:

  • Vrásky medzi obočím
  • Vrásky na čele
  • Vrásky okolo očí
  • „Fajčiarske vrásky“ okolo pier
  • Vrásky na brade a lícach

Trvanie účinku botulotoxínu

Účinok prvej aplikácie botulotoxínu zvyčajne trvá približne 4 mesiace po zákroku. V priebehu času sa tvárové svaly postupne zotavujú. Preto sa odporúča aplikáciu opakovať každých 5 až 6 mesiacov. Opakovaná aplikácia botulotoxínu prináša pacientom dlhodobejšie a konzistentnejšie výsledky v boji proti príznakom starnutia a udržanie mladistvého vzhľadu.

Výhody aplikácie botulotoxínu

  • Zachovanie prirodzených čŕt tváre – botulotoxín znižuje viditeľnosť vrások a mimických liniek bez toho, aby ovplyvnil črty vašej tváre.
  • Spevnenie kontúr tváre – pomocou botulotoxínu dosiahnete aj celkové spevnenie a zvýraznenie kontúr tváre.
  • Okamžitý výsledok – po aplikácii botulotoxínu sú výsledky zákroku viditeľné okamžite.

Baby botox

Baby botox, ako už názov napovedá, je jemnejšia aplikácia botulotoxínu. Od klasického zákroku sa líši najmä množstvom aplikovaného botulotoxínu. Pri baby botoxe sa do svalu vstrekne približne polovičné množstvo látky ako pri klasickej aplikácii.

Kto by mal zvážiť baby botox ?

Presný vek, v ktorom treba zvážiť baby botox, nie je stanovený. Vo všeobecnosti však hovoríme o ženách okolo 30. roku života, keď pokožka začína strácať pevnosť, ale stále je bez výrazných a hlbokých vrások.

Predaplikačný priebeh

Pred zákrokom nie sú nevyhnutné žiadne doplňujúce vyšetrenia v prípade, ak ide o zdravého klienta/ku. Ak má klient/ka vážne sprievodné ochorenia, je vhodné nechať pred aplikáciou urobiť aspoň základné vyšetrenie krvi a vnútorného prostredia.

Priebeh aplikácie

Aplikácia botulotoxínu sa vykonáva tenkou ihlou nasadenou na striekačke pre aplikáciu inzulínu. Do každého miesta vpichu sa aplikuje potrebný počet jednotiek preparátu. Po vpichu sa miesto aplikácie jemne masíruje. Lekár môže miesto vpichu niekedy dočasne stlačiť, ak by hrozilo riziko vzniku krvnej podliatiny. Tá aj napriek snahe môže vzniknúť, najčastejšie pri vonkajších kútikoch očí.

Priebeh po aplikácii

Klient/ka po aplikácii zostáva sedieť na stoličke a chladí miesta aplikácie chladivým gélom. Po 10 minútach chladenia odchádza z ambulancie. Na koži po aplikácii môžu zostať mierne opuchy a mierne začervenania, ktoré však v priebehu niekoľkých hodín ustúpia. Na druhý deň po aplikácii je možné používať maskovací nedráždivý make-up. Nasledujúca kontrola na ambulancii je 14 dní od aplikácie. Nástup účinku preparátu je už počas 24 hodín po aplikácii a postupne sa stupňuje počas 5-7 dní. K vyhladeniu vrások je však potrebné počkať v niektorých prípadoch aj 3-4 týždne. Dĺžka účinku preparátu je individuálna, v priemere však 3-6 mesiacov. Interval medzi jednotlivými aplikáciami by nemal byť menší ako 3 mesiace.

Prípadné komplikácie

  • Krvácanie – hematóm ( modrina ): riešením je pritlačenie miest aplikácie na 2-3 minúty. Ak hematóm vznikne, tak po 24 hodinách je možná korekcia make -up- om. Vstrebanie hematómu môže trvať 7 – 14 dní.
  • Asymetria tvárových štruktúr: môže sa stať, že v niektorých lokalitách nenastúpi účinok preparátu v rovnakej intenzite. Riešením je
   doaplikovanie prípravku o 14 – 21 dní.
  • Infekcia: riešením je podanie antibiotickej liečby.
  • Začervenanie v mieste vpichu: prechodný jav, ktorého príčinou je nízka teplota preparátu pri aplikácii. Stav vymizne v priebehu 3-4 hodín
   od aplikácie.
  • Porucha citlivosti časti vzdialenej od miesta vpichu: zlepšenie môže priniesť rehabilitácia a úlohu môže zohrať aj časový faktor.
   Citlivosť kože môže zostať aj trvale znížená.
  • Zvýšená citlivosť v miesta aplikácie: zlepšenie môže priniesť medikamentózna liečba, časový faktor.
  • Dvojité videnie: dočasný stav, ku ktorému môže dôjsť pri zatečení preparátu do oblasti očnice. Riešenie prináša časový faktor, po uplynutí
   účinku botulotoxínu.
  • Ektropium – vytočenie viečka navonok: vážna, ale našťastie vzácna komplikácia. Môže vzniknúť v prípade, ak je botulotoxín aplikovaný
   do dolného viečka očí.
  • Pokles horného viečka: nežiadúca komplikácia pri aplikácii prípravku do čela alebo vrásky hnevu. Príčinou je zatečenie preparátu na sval,
   ktorý zabezpečuje zdvihnutie horného viečka. Riešenie a vyliečenie predstavuje časový faktor. Tento negatívny príznak by mal ustúpiť do troch týždňov od vzniku.

Čo treba po zákroku?

  • Odporúčame vyhnúť sa masáži a akémukoľvek treniu v mieste aplikácie. Mohlo by to spôsobiť presun botulotoxínu na iné miesto, než kde bol aplikovaný.
  • Taktiež by ste sa mali vyhýbať ohýbaniu a ležaniu počas 4-6 hodín po aplikácii.
  • Počas 2 dní obmedziť konzumáciu alkoholu a akúkoľvek fyzickú aktivitu, saunu a solárium.

Často kladené otázky

Áno, injekcia botulotoxínu je bezpečná. Je to registrovaný liek s dokonalým bezpečnostným profilom.

Medzi bežné vedľajšie účinky patrí mierne začervenanie alebo opuch v mieste aplikácie. Príležitostne sa môže vyskytnúť prechodná bolesť hlavy alebo dočasné poklesnutie očného viečka.

Áno, botulotoxín a korekcia vrások je populárna medzi ženami, ale v poslednom čase sa o tento zákrok zaujíma aj čoraz viac mužov. Je to preto, že ide o jednoduchý zákrok, ktorý má minimálne vedľajšie účinky. Muži však často používajú väčšiu dávku botulotoxínu, a to najmä kvôli väčšej svalovej sile a pohybu v danej oblasti.

Aplikácia botulotoxínu sa vykonáva tenkou ihlou a počas aplikácie je cítiť len mierne štípnutie. Čím častejšie si však injekciu aplikujete, tým menej pociťujete akékoľvek štípanie. Ak sa však aplikácie stále obávate, je možné požiadať o znecitlivujúci krém pred aplikáciou.

Áno. Nadmerné potenie je veľmi častý a nepríjemný jav, ktorý trápi veľa ľudí. Zvýšené potenie je často spôsobené stresom, depresiou, genetikou a zlým životným štýlom. Botuloxín zablokuje nadmernú činnosť potných žliaz a zbaví vás tak nadmerného potenia.

Záverečné doporučenie

Pokiaľ ešte nie ste rozhodnutí pre podstúpenie daného zákroku a chceli by ste zodpovedať ďalšie otázky napr. týkajúce sa priamo vášho zdravotného stavu, riešenia konkrétneho problému, alebo máte na nás špeciálne požiadavky, neváhajte nás kontaktovať a dohodnite si s nami nezáväznú konzultáciu. Konzultácia je bezplatná, pokiaľ vami vybraný zákrok podstúpite u nás a cena zákroku presiahne sumu 100€. 

CENNÍK - Aplikácia botulotoxínu A
 • Aplikácia do jednej oblasti tváre 110€

  Aplikácia botulotoxínu do jednej oblasti tváre, napr. medziobočie, čelo, okolie očí

 • Aplikácia do dvoch oblastí tváre 170€

  Aplikácia botulotoxínu do dvoch oblastí tváre

 • Aplikácia do troch oblastí tváre 230€

  Aplikácia botulotoxínu do troch oblastí tváre

 • Dopich 2€

  Dopich 1 jednotky botulotoxínu do oblasti uskutočneného zákroku

 • Aplikácia proti poteniu 250€

  Aplikácia botulotoxínu proti poteniu axilárne - obojstranne

DERMANTHE - MUDr. Lenka Džubáková

Kvášovecká 4167/13

018 41 Dubnica nad Váhom

Slovensko

M: +421 948 79 52 79

E: info@dermanthe.sk

W: www.dermanthe.sk (eu)